
Kuchnia i łazienka są pomieszczeniami obecnymi w każdym domu – tym małym mieszkanku na trzecim piętrze w bloku oraz w podmiejskiej willi. Czy czegoś jeszcze brakuje? Ano tak: SALONU. To miejsce, w którym przyjmujemy gości, oglądamy rodzinnie filmy, a czasami śpimy. Przydałby się świetny narożnik. Tylko… jak ustawić narożnik w salonie tak, by spełniał nasze potrzeby? W tym wpisie analizujemy wszystkie aspekty, podpowiadając, gdzie postawić narożnik. Szukasz inspiracji, bo właśnie urządzasz swoje pierwsze mieszkanie? A może potrzebujesz zmian? Po lekturze naszego artykułu będziesz doskonale wiedzieć, jak zagospodarować narożnik w salonie! Zapraszamy do lektury.
Jak można ustawić narożnik w pokoju? Skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań
Nie jesteś jedyną osobą, która zastanawia się, gdzie ustawić narożnik w salonie – to jeden z najczęstszych problemów aranżacyjnych w przypadku aranżowania dziennej przestrzeni. W końcu jest tyle pomysłów, inspiracji, możliwości… Ale zacznijmy od początku. Rozejrzyj się po swoim salonie, dokładnie go zmierz, uwzględnij jego kształt, lokalizację okna, zastanów się, jakie aktywności podejmowane będą w salonie, a także jakie funkcje pełnić ma wnętrze. Teraz pomyśl, w którym miejscu oraz jaki narożnik pragniesz mieć. Weź trzy głębokie wdechy i… poznaj optymalne rozwiązania, które sprawdzają się w milionach polskich domów!
Pod ścianą
Najpopularniejszym i zarazem najbardziej logicznym organizacyjnie umiejscowieniem narożnika jest… ściana. Ustawienie mebla pod ścianą właśnie pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości powierzchni, która jest na wagę złota zwłaszcza w niewielkich salonach. A który z boków narożnika powinien znaleźć się w bliskim sąsiedztwie z płaską, pionową powierzchnią? Sugeruje się, by była to część dłuższa – często właśnie w ten sposób aranżowany jest narożnik w salonie w bloku. Decydując się na ten układ, zyskujesz cenną przestrzeń w pokoju, którą możesz wykorzystać na postawienie stolika kawowego, komody, szafek RTV czy też gotowych kompletów meblościanek. Poza tym aranżacja salonu z narożnikiem pod ścianą jest dużo prostsza, ponieważ nie musisz martwić się o wypełnienie pustki za meblem.
Wzdłuż okna/tarasu
Fantastyczną opcją aranżacyjną jest też umiejscowienie narożnika pod oknem lub wzdłuż balkonu/tarasu. Oprócz powyżej wspomnianego zagospodarowania niewielkiej przestrzeni zyskujemy tutaj także maksymalne doświetlenie wnętrza. Od teraz relaks na kanapie z książką będzie przyjemniejszy, dzięki łatwej dostępności do promieni słonecznych wpadających przez okno. Pamiętaj tylko, że narożnik w salonie pod oknem nie powinien całkowicie przysłaniać grzejników, które często są zlokalizowane właśnie w tym miejscu. Zachowaj odpowiednią odległość narożnika od kaloryferów – wówczas nie będziesz blokować przepływu ciepła.
Na środku
Umiejscowienie narożnika w centralnej części salonu ma tym większy sens wówczas, gdy pragniemy rozdzielić dwie przestrzenie, np. aneks kuchenny od części salonowej bądź salon od części jadalnianej. Jeśli jednak chodzi o narożnik w salonie, aranżacje wolnostojące wymagają jednego – aby uzyskać doskonały wizualnie efekt, plecy mebla powinny być obite tkaniną tapicerską. Szpetny tył kanapy bowiem potrafi zepsuć najlepsze ułożenie!
We wnęce
A jak ustawić narożnik w salonie, w którym dostępne są nietypowe przestrzenie? M.in. wnęka obecna w pomieszczeniu może być zbawienna, ale kłopotliwa. Narożnik ustawiony w takim miejscu powinien więc współgrać idealnie z wymiarami wnęki – warto, by był takiej samej długości, a najlepiej nawet krótszy. Wykorzystanie potencjału takiego rozwiązania architektonicznego pozwoli w zamian zyskać niebanalny i wysoce przytulny kącik.
Przy stole
Choć w klasycznym ułożeniu przy stole znajdują się krzesła, to nic nie stoi naprzeciwko temu, by wymknąć się standardom i miejsca siedząc przy stole zastąpić… narożnikiem! Ma to szczególny sens w niewielkich przestrzeniach, w których stół ma swoją lokalizację w pobliżu mebla wypoczynkowego. Poza tym narożnik w salonie umieszczony przy stole idealnie sprawdzi się na różne okazje, kiedy to potrzebujesz większej ilości miejsc dla swoich gości zaproszonych na domową imprezę.
Jak ustawić narożnik w salonie? Dopasuj mebel do wielkości pokoju
Znasz już kilka propozycji ulokowania narożnika – teraz spróbuj zwizualizować sobie nową aranżację, uwzględniając możliwości przestrzenne salonu oraz gabaryt wymarzonego narożnika. W tym przypadku rozmiar ma istotne znaczenie. Zatem jak dobrać narożnik do wnętrza pod kątem wymiarów?
Małe wnętrze
W małych wnętrzach każdy mebel, każdy sprzęt, każdy dodatek wpływa na odbiór pomieszczenia. Łatwo tutaj o przesadę, która sprawi, że pokój sprawiać będzie wrażenie graciarni. Także w salonie narożnik musi mieć swoje miejsce, ale i pozostawiać swobodę ruchu. Spośród powyżej wymienionych rozwiązań sugerujemy, by kanapa narożna znalazła swoje miejsce pod ścianą, oknem albo w rogu.
Duże wnętrze
Salon o większym metrażu to opcja pozwalająca puścić wodze fantazji. Tutaj nie musimy walczyć o każdy centymetr powierzchni, poszukiwać narożnika o konkretnym wymiarze, bać się wizualnej ciężkości. Piękny, rozłożysty narożnik z tapicerką może stanąć z boku pomieszczenia lub na jego środku. Może też nie być pojedynczo kupionym artykułem, a częścią wieloelementowego zestawu tak jak zestaw MARTEN.
Aneks kuchenny
A może Twój salon to niecodzienna przestrzeń pod względem wielkości i przeznaczenia? Jeśli posiadasz aneks kuchenny w pokoju, polecamy ustawić narożnik tak, aby wydzielał on strefę dzienną od tej dedykowanej gotowaniu – wówczas zachowasz odpowiednie proporcje. Zaaranżowanie narożnika w aneksie kuchennym nie musi być wcale problematyczne, mimo że wymaga odpowiedniego przemyślenia układu, a także idealnego stanu mebla z każdej ze stron obicia, również od tylnej strony.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Ci w podjęciu decyzji, jaki narożnik do pokoju wybrać, a także gdzie go umiejscowić. Od tego, w którym miejscu go umieścisz, będzie zależał bowiem cały efekt wizualny, warto więc dobrze przemyśleć lokalizację tego mebla. Niezależnie od tego, czy chodzi o małe mieszkanie w bloku, przestronny apartament, czy może dom wolnostojący – każda przestrzeń zasługuje na odpowiednie zagospodarowanie salonu z narożnikiem. Inspiracje, które Ci przedstawiliśmy, z pewnością przypadną do gustu osobom stawiającym na praktyczne rozwiązania!